Teknoloji

Windows 11 Güncellemesi

Windows 11 Güncellemesi Gelmiyorsa Bilgisayarınıza Ne yapmanız Gerekir!

Bilindiği üzere Windows 2021 yılı sonunda Son Sürümü olan Windows 11’i duyurdu ve hayata geçirdi. Yapılan bu güncelleme ile Windows’ta neler değişti ya da bize ne kattı hepsini gözden geçireceğiz ama önce şu güncellemeyi nasıl yapacaksınız onu anlatayım. Öncelikle verdiğim linke tıklayarak Windows 11’i bilgisayarınıza indirin. Şunu belirtmekte fayda var indireceğiniz bu dosya önceki sürümler gibi usb ya da cd gibi farklı birim istemeden anında indirip kurabileceğiniz bir sistem.

İndirme Sonrası Yapılacaklar

Windows 11 Installation Assistant isimli bir exe dosyası, bilgisayarınızın İndirilenler (Download) klasörüne inmiş olacaktır. İndirmiş olduğunuz bu kurulum exe dosyasını çift tıklayarak çalıştırın. İlk açılışta İzin İsterse mutlaka izin verin. Otomatik yükleyici kuruluma başlayacaktır.

Windows 11 Güncelleme Resimli Anlatım Görsel 1

Görselde gösterdiğim gibi Kabul Et ve Yükle butonuna tıklayın ve ön yüklemenin bitmesini bekleyin.

Windows 11 Güncellemesi Yükleme Ekranı

Windows 11 Güncellemesi için gerekli olan yüklemeleri takip eden 3 adımlık bir yükleme olacaktır. Bu yükleme çok uzun sürmemekle beraber biraz beklemenizi gerektirir, bu durum internet hızınıza göre değişebilir. Lütfen bu zaman zarfında sabırlı olun.

Windows 11 Güncellemesi Yükleme Ekranı 2

Üst görselde görüldüğü gibi 3 adımdan oluşan bu yükleme ekranı tamamlandığında karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Windows 11 Güncelleme Ekranı Bitiş ve Yeniden Başlatma

Bu ekran açıldığında artık Windows 11 Güncelleme işleminiz bilgisayarınıza yüklenmiştir ancak bu tamamen kurulduğu anlamına gelmez. Tam kurulması için gereken Yeniden Başlatma işlemini yapmanız gerekiyor ve bilgisayarınız kapanıp açılırken sizi bir süre bekletecektir. Bu açılış süresinde sabırlı olun ve kesinlikle Güç tuşuyla veya başka bir şekilde bilgisayarı kapatmayın, bırakın tam kurulumu bitirsin.

Bu bölümü bilgisayar kapandığı için cep telefonu kamerasıyla çektim, bu aşamadaki adımları da size görsel olarak gösteriyorum.

Güncelleştirmeler üzerinde çalışılıyor ekranı %100 tamamlandıktan sonra güncelleme işleminiz bitmiş oluyor lakin yine burada bilgisayara bir erişim sağlamayın ve bekleyin. Kısa bir süre içinde size oturum açmak için karşılama ekranı ile başlayacak. Bu karşılama ekranı ile sisteme giriş bilgileriniz ile giriş yaptığınızda Oturum açılacaktır ve kalan son işlemleri de bilgisayarınız otomatik olarak yapmaya başlayacaktır. Bu kısımda bilgisayarınız özellikleri itibari ile donma kasma yapabilir o yüzden aşırı yüklenmeyin ve bekleyin.

Windows 11 ile gelen Yeni Karşılama Ekranı

İşte şimdi karşınızda Windows 11 ile gelen yeni Karşılama Ekranı. Burada ilk göze çarpan şey yazı fontunun değiştiği oluyor. Her zaman düz ve ince fontları tercih eden Windows bu kez yine düz ama kalın bir font tercih etmiş. Bu yazı fontu daha sonra ayarlar kısmından değişiyor isteyen zevkine göre değiştirebilir. Bu yazı fontunun nasıl değiştiği hakkında bilginiz yoksa lütfen alt kısımdan yorum yaparak bildirin bu konu hakkında da bir yazı hazırlayabilirim.

Ve Windows 11 için Son Görsel

Karşılama Ekranında Oturum açtığınızda sırada işte bu son adım var. Sizin yapmanız gereken hiç bir şey yok bu ekranda sadece bekleyeceksiniz ve kurulumun tamamlanmasını izleyeceksiniz. Zaten çok kısa bir sürede kurulum tamamlanacaktır. Tabi ki bu ekranda da bilgisayarı hiç bir şekilde kapatmayın ya da fişini çekmeyin.

Bu işlem bittiğinde artık bilgisayarınız Windows’un son sürümü olan Windows 11’e yükselmiş olacaktır. Güle Güle Kullanın.

Ben yükledim ve kurdum yaklaşık 1 aydır kullanıyorum, Windows 11 hakkında bir çok yazı ve yorum okudum geneli caydırmak amaçlı yazılmış bence kimseyi dinlemeyin ve her zaman denemeyi tercih edin. Ben okuduğum tüm yazı yorumlara rağmen yine de yükledim ve kullanıyorum. Çok bir değişiklik yok zaten sadece alt kısımda bulunan bantta bir değişiklik yapılmış, kısayol ikonları artık ortada ve solda bulunan arama bölümü de orta kısımda yerini bulmuş.

İnternet simgesi, pil, bluetooth ve açık uygulamaları gösteren kısayol ekranı hala sağ alt köşede yerini koruyor. Buna ek olarak Tarih ve Saat, bildirim paneli gibi şeyler yine sağ alt köşede. Bir takım ufak tefek değişimler var ama ciddi bir değişim söz konusu değil.

Özellikle oyun oynayanlar için performansı test ettim çünkü bu konu üzerine kötü yorumlar okumuştum. Bende oyun seven biri olarak ilk performansı test ettim ve hiç bir değişim olmadığını gördüm. Bu yüzden oyun severler de rahatlıkla bu güncellemeyi yapabilirler.

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)