OyunPubG

PubG Nasıl Oynanır

Dünyayı Kasıp Kavuran PubG Oyunu Nasıl Oynanır?

Kısa adıyla PUBG, uzun adıyla PlayerUnknown’s Battlegrounds son zamanlarda damgasını vuran oyunların başında geliyor. Hem çok keyifli hem de bir o kadar çıldırtıcı bir oynanış tecrübesine sahip olan PUBG’de amansız bir rekabet ve çok zorlu bir hayatta kalma mücadelesi sizleri bekliyor. Eğer bu oyuna bir şekilde kendinizi kaptırdıysanız ya da oyunu denemeyi düşünüyorsanız bu yazımız sizlere hitap ediyor. “PUBG nasıl oynanır? Bu vahşi ortamda nasıl hayatta kalınır?” sorularının cevaplarını bulacağınız yazımız sizlerle.

1. PUBG’yi ister PC’de, ister konsolda, isterseniz akıllı telefon ya da tablet üzerinde oynayabilirsiniz.

Son derece geniş platform seçeneklerine sahip olan PUBG, kendini o kadar geliştirdi ki artık akıllı telefonlarda bile oynanabiliyor. Oyunun PC, Xbox One, PS4, Android ve iOS sürümleri; PC için Steam, diğer platformlar için ilgili oyun mağazalarından indirilebiliyor. Oyunun Android ve iOS sürümleri ücretsiz olduğu için Mobil PUBG’ye ilgi oldukça büyük. Eğer PC’niz varsa ve oyunu para ödemeden oynamak istiyorsanız bu bağlantıdan indirebileceğiniz Client aracılığıyla Mobil PUBG’yi bilgisayarınızda oynayabilirsiniz.

2. Hangi platformda oynarsanız oynayın çok kez öleceksiniz. Sabırlı biri değilseniz bu oyuna hiç bulaşmayın.

PUBG’nin acımasız sanal dünyasında kimseden medet ummayın. Bu oyunda birine rastladığınızda ilk yapmanız gereken silahınıza sarılıp karşınızdakini alnının çatından vurmaya çalışmak olmalı. Battle Royale serisi oyunların kaçınılmaz oynanış stili çerçevesinde bu oyunda çok amansız bir ortam mevcut. Hiç kimseden etik ya da empati beklemeden, bir canavara dönüşerek PUBG oynamalısınız. Şunu açıkça belirtelim, oyun oldukça zor. Gerek rakiplerin ustalığı, gerekse bir türlü çözülemeyen hile sorunlarından dolayı çok kez öleceksiniz. Eğer sabırlı biri değilseniz PUBG’den koşarak kaçmanızı tavsiye ediyoruz.

3. PUBG’yi Counter-Strike ya da Quake oynar gibi oynamaya çalışmayın.

Bugüne kadar birçok FPS oyununu multiplayer olarak oynadığınızı tahmin edebiliyoruz. Counter-Strike, Quake, Unreal Tournament ve benzeri birçok oyun bizlere Online FPS deneyiminin ne kadar keyifli olduğunu göstermiştir. Eğer PUBG’ye ilk kez adım atıyorsanız, önceki deneyimlerinizi aklınızdan silmeniz gerekiyor. Çünkü bu oyuna girdiğiniz anda etrafınız sizi sinsice avlamak için bekleyen düşmanlarla dolu. PUBG’de ne Counter-Strike’taki rush atma deneyimini yaşayabilirsiniz, ne de Quake’teki “alayına isyan” modeli agresif oynanış stilini hayata geçirebilirsiniz. PUBG’de sürekli dikkatli, defansif ve agresif bir oyun tarzı izlemeniz faydanıza olacaktır. PUBG arenasında “Sote yapmak yok” ya da “Oraya da yatılır mı be!” deme şansınız olmayacak. Bu oyunda en ücra köşelerde pusuya yatmış keskin nişancılar, onları asla göremeyeceğiniz kadar uzaktan ateşleyecekleri tek mermiyle beyninizi patlatabilir.

4. PUBG oynarken seslere çok dikkat etmeniz gerekiyor.

100 farklı kişinin tek hedefle, önüne geleni öldürmek amacıyla bulunduğu bir alanda tek başınıza kalsanız ne yaparsınız? Tabii ki en ufak çıtırtı sesinde yerinizden zıplarsınız. Hayatta kalma mücadelesinin esas alındığı PUBG müsabakalarında sesleri dinlemeniz çok büyük önem taşıyor. Eğer pozisyonel ses deneyimi yaşatabilen bir kulaklığa sahipseniz bu oyunda rakiplerinizin çok canını yakarsınız. Oyunun yapımcıları ses programlama konusunda çok iyi bir iş başarmışlar. PUBG oynarken ustalaşmayı başarırsanız, rakibinizin size yaklaşık olarak hangi mesafeden ve hangi silahla ateş ettiğini sadece sesleri dinleyerek tespit edebilirsiniz.

5. Silahlara ve envantere hâkim olmak epey vakit alacak, öğrenmeye açık olun.

PUBG’nin en zor yönlerinden biri, oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan envanter sistemi. Oyunda arenaya paraşütle iniş yaptıktan sonra etrafta koştura koştura silah, zırh ve eşya bulmanız gerekecek. Etrafta bulduğunuz silahları ve zırhları envanterinize eklerken kendinizi kuytu köşelerde tutmaya gayret edin. Oyunun envanter sistemi tamamen sizin kontrolünüzde olduğu için eşyaları düzenlerken pisi pisine ölmeniz kaçınılmaz olabiliyor. Bazen elinizdeki silahı daha iyisiyle değiştirmeye çalışırken hazırlıksız yakalanarak öleceksiniz, şimdiden söyleyelim.

6. Hangi mesafede hangi silahı tercih edeceğinize iyi karar vermelisiniz.

PUBG oynarken geniş bir arazide olacağınız için genel itibarıyla makineli tüfekleri elde etmek avantajlı görünüyor. Ancak şunu unutmayın, oyunda işinize yarayacak eşyaları toplamalısınız. Bu eşyalar da oldukça dar koridorlara sahip binaların içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla şu mantığı aklınızdan çıkarmayın, pompalı tüfek gibi yakın mesafeden etkili silahlar, binaların içerisinde dürbünlü tüfeklerden çok daha etkili olacaktır. Eğer yakın mesafede kendinizi korumanız gerekiyorsa hemen elinizdeki uzun namlulu tüfeği sırtınıza takıp pompalı tüfeğinizi ya da tabancanızı elinize alın. Bunun dışında oyundaki bomba çeşitlerini de kullanmayı unutmayın. Binaların içerisinde yakaladığınız rakipleri avlamanın en keyifli yolu binanın camından içeri bir bomba sallamaktır.

7. Oyundaki taşıtlar zaferi de getirebilir, mağlubiyeti de.

PUBG oynarken aşağı yukarı tüm haritalarda çeşitli taşıtlar karşınıza çıkacak. Bu taşıtları gördüğünüz anda koşarak sürücü koltuğuna oturmaya çalışmak yerine önce etrafınızda nelerin olduğunu bir kolaçan edin. Bazı sinsi oyuncular bu araçları diğer oyunculara pusu kurma amacıyla kullanabiliyor. Sessizliğin önem taşıdığı PUBG arenasında, bir taşıtla yolculuk yapmanın büyük gürültü oluşturduğunu da unutmamak gerek. Oyunun içerisindeki taşıtlar sizi bir ölüm makinesine de çevirebilir, ölü bir bedene de.

8. Acele etmeyin, sabırla beklemeyi öğrenin.

PUBG oynarken ne kadar yetenekli olursanız olun, beklemeyi öğrenemediğiniz sürece düzenli olarak öleceksiniz. Bu oyunda bir süre olduğunu, daralan bir gaz çemberinin haritayı çevrelediğini ve sabrın en önemli etken olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Oyunu oynarken ekranın sol üst kısmında bulunan sayaç sayesinde kaç kişinin hayatta, kaç kişinin ölü olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer etrafınızda kimse yoksa, gaz çemberinden uzaktaysanız ve tehdit altında olduğunuzu düşünmüyorsanız beklemenizde hiçbir sakınca yok. Bırakın rakipler birbirlerini yesinler, bırakın hayatta kalma keyfi size kalsın.

9. Gereksiz hamleler yapmayın, riskli çatışmalara girmeyin.

PUBG’de bir binanın içerisinde olduğunuzu düşünün. Elinizde basit bir tabanca var ve henüz zırhınızı bulamadınız. Camdan baktığınızda elinde uzun namlulu tüfeği, üzerinde zırhı olan bir rakip gördüğünüzde ne yaparsınız? “Ben çok iyi nişan alırım, tabanca tabancadır vurayım şu herifi.” diyecek olursanız muhtemelen başınıza bela alırsınız. Uzaktaki hedefleri vuracak ekipmanınız yoksa, sizi fark etmemiş bir rakibin çekip gitmesine müsaade etmeniz yararınıza olacaktır. Siz uzaktaki rakibe güçsüz silahınızla ateş ettiğiniz anda onun dikkatini çekmiş olacak, kısacası başınızı belaya sokmuş olacaksınız. Köşeye sıkışıp ölümü beklemektense bir oyuncunun çekip gitmesini izlemek her zaman daha iyidir.

10. Oyunda ustalaşmak istiyorsanız usta oyuncuların videolarını ve yayınlarını mutlaka izleyin.

“PUBG nasıl oynanır?” sorusunun cevabını bulmak için önünüzde iki yol var. Birinci yol sürekli deneyip yanılmakla tecrübe kazanacığınız zorlu yol. İkinci yol ise bu işi çoktan öğrenmiş ve ustalaşmış diğer oyuncuları izleyerek teorik bilgi edindiğiniz yol. Hangi yolu tercih edeceğiniz tabii ki size kalmış, bu konuda kimseyi bir tercihe zorlama lüksümüz yok. Ancak PUBG’yi ciddi şekilde ustalaşarak oynamak istiyorsanız önce biraz video izlemenizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca oyuna girdiğinizde sudan çıkmış balığa dönmemeniz için de videolara göz atmanız önem taşıyor. Oyunda hangi haritanın nerelerine inilmesinin daha avantajlı olduğunu, hangi silahların nasıl kullanılması gerektiğini YouTube videoları ya da Twitch yayınları izleyerek rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)