Teknoloji

Plotter Yazdırmıyor

Plotter Yazıcı Bilgisayara Bağlı Ama Yazdırmıyor Sorunu Çözüm

Plotter Yazıcı Yazdırmıyor Ne Yapmalı Çözüm
Görseli Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın

Bilgisayarınıza bağlı bir Plotter Yazıcınız var, bilgisayarınız Plotter Yazıcıyı görüyor ama yazdır komutu verdiğinizde bir türlü çalışmaya başlamıyor değil mi.

Bu soruya cevabınız Evet ise şimdi bu yazıyı dikkatli okuyun, aslında başınızdaki sorun çokta abartılacak bir sorun değil. Belki de size bu cihazı satıp, gelip kurulumunu yapan ve her arıza yaptığında gelip sizden Servis Ücreti talep ediyorlar.

Peki Ne Yapılmalı?

Yapmanız gereken çok basit birşey var, bu ürünü size gelip kuran arkadaşlar aynı zamanda bilgisayarınıza birde USB takıyorlar. Taktıkları bu USB, kullanacağınız Plotter’ın bilgisayardaki sürücü ve yazılımlarının ücretli olmasından, kimsenin bu programları ve sürücüleri klonlamaması için bir nevi güvenlik önlemi alıyorlar.

Dongle USB Şifreleme Güvenlik Yazlımı
Görseli Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın

Bu takılan USB’nin ismi Dongle. Bu bahsi geçen USB Dongle’ın sistemi ülkemizde her zaman yaşanan Türkçe karakter sorunu gibi, bu da Türkiye Zaman Dilimi sorunu yaşıyor. İşte her gün tıkır tıkır çalışırken bir anda çalışmaz olan Plotter’ınız bu yüzden yazdırmıyor.

Yapmanız gereken şey, bilgisayarınızda bulunan “Masaüstü’nde” sağ alt köşedeki “Saat ve Tarih” bölümüne sağ tıklayın ve “Saat ve Tarih Ayarla” yazan yere tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede “Saat Dilimini Otomatik Ayarla” yazan yeri “Kapalı” konuma getirin.

Plotter Yazıcı Yazdırmıyor Ne Yapmalı Çözüm
Görseli Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın

Fotoğrafta da gösterdiğim gibi bu bölümü kapalı konuma getirdikten sonra olmazsa yine aynı yerde bulunan “Saati Otomatik Olarak Ayarla” bölümünü de “Kapalı” konuma getirin. Bu işlemleri yaptıktan sonra mutlaka bilgisayarınızı “Yeniden Başlatın”.

Bu arada arkadaşlar, kesinlikle yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermek istemem. Ben Plotter Yazıcı ustası falan değilim. Böyle bir sorun yaşadım ve sorunumu Google’a yazdığımda hiç kimse bu konuyla ilgili bir şeyden bahsetmemiş. Bende uğraşarak ve deneme yanılma yoluyla ee tabi biraz da teknolojik bilgimle, bu çözümü buldum.

Benim verdiğim yöntemle yaşayacağınız her hangi bir sorundan ben mesûl değilim. Amacım sizi herşeye gereksiz yere ücret ödemekten kurtarmak, size veya işinize zarar vermek istemem. Eğer benim verdiğim taktikleri kullanarak işlem yapıyorsanız, oluşabilecek sorunları da göze almışsınız demektir. İyi Çalışmalar.

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)