Teknoloji

Photoshop Piksel Sorunu

Photoshop’ta Yaşanan CM ve Pixel Sorununa Pratik Çözüm

Benimde sürekli yaşadığım bir problem olan Photoshop‘ta “cm” ve “pixel” sorunu. Öncelikle sorunu anlatayım, Photoshop‘ta bir görsel çalışması yaparken “Dosya” menüsünden “Yeni” dediğimizde, karşımıza çıkan Çalışma Ayarı Penceresinde görseli ayarlayacağımız boyutların ne türde olduğunu gösteren alanda “cm”i seçtiğimde oraya girdiğim ölçü, iş bitiminde çalışmayı kaydettiğim zaman, girdiğim ölçüyle aynı olmuyor.

Şimdi Çözüme Geçelim:

Bu sorunun çözümü için benim bulduğum en basit yöntem Online Convert sitesi olan Unit Converter oldu. Siteye girdiğimizde karşımıza, çevirmek istediğimiz ölçü birimi ve elde etmek istediğimiz ölçü birimi için ayarlar çıkıyor. Buradan bize yarayan “cm”i elde etmek için “From” bölümüne çalışma yapacağınız “cm”i girin ve karşısında bulunan ayar bölümü “To” yazan yerden de “pixel” seçin. Şimdi “From” bölümüne ne yazarsanız karşısında anında “pixel” olarak ölçüleri yazacaktır.

Şimdi buradan elde ettiğiniz “pixel” değerlerini Photoshop‘ta kullanın ve çalışmanızı yapın. İşiniz bittiğinde Kaydettiğiniz çalışma tamda istediğiniz “cm” değerlerinde olacaktır. İyi Çalışmalar..

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)