Haber

Mars İçin İsim Yazdırma

NASA’nın Mars 2020 Rover’ı Kırmızı Gezegene Doğru Gidiyor İsminizi 30 Eylül 2019’a Kadar Gönderin ve Uçun!

NASA Mars 2020 isim yazdırmak için binlerce kişi internette sıkça araştırma yapıyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi‘nin (NASA) 2020‘deki Mars görevi için başlattığı ‘İsmini Mars’a gönder’ projesi büyük ilgi çekti. Türkiye’den de binlerce kişinin katıldığı Mars‘a isim yollama işlemi sosyal medyada paylaşıldı. Bilet bastırma işleminin ülkelere göre katılım bilgilerini paylaşan NASA, en çok katılımın Türkiye‘den olduğunu açıkladı.

2020 yılında Mars yolculuğuna çıkacak olan uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel de NASA hatıra bileti veriyor. Dijital bir biniş kartı verilen sistemde, isim ve soyisim ile kişisel bilgiler yer alıyor.

Gelecek yıl (2020) Mars’a gönderilecek “Mars 2020” uzay aracı, beraberinde binlerce kişinin ismini de taşıyacak. NASA‘nın internet sitesinde başlatılan kampanya 31 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecek.

NASA‘nın internet sitesinde dünya çapında şu anda 6 Milyona yakın kişinin adını Mars’a göndermek için projeye katıldığı görülüyor.
En çok talep Türkiye‘den geldi, şu ana kadar 2 Milyonun üzerinde başvuruyla 1. sırada.

Haziran 2020’de fırlatılacak olan Rover uzay aracının Şubat 2021’de Jezero kraterine inmesi planlanıyor.

Önemli Not:

Türkiye‘den giriş gerçekleştirdiğinizde özellikle Cep Telefonuyla Google Chrome kullanarak giriş yaptıysanız açılan site otomatik olarak Türkçe‘ye çeviri yapılacak. Türkçe‘ye çeviri yaptığı zaman Adınızı, Soyadınızı ve gerekli bilgileri doldurup kayıt işlemini tamamladığınızda, biletinizi görüntüleyecek. İşte burada dikkat etmeniz gereken durum, biletinizin sağ üst kısımda yer alan Seri Numaranızın düzgün görüntülenmesi. Alttaki görselde olduğu gibi görünüyorsa seri numaranız oluşmamış demektir.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için siteye giriş yaptığınızda eğer otomatik olarak Türkçe çeviri yaptıysa Orijinali Göster diyerek siteye kendi dilinde yükleyip bu şekilde kayıt oluşturun. Aşağıdaki görselde olması gerekeni göreceksiniz.

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)