HaberTeknoloji

Instagram Çöktü

Instagram’a Ne Oluyor? Neden Sürekli Çöküyor? Ne Yapılmalı?

Çağımızın en çok yaşanan sorunlarından biri Instagram, Twitter, Facebook ve Whatsapp sürekli olarak çöküyor. Ya da erişim sağlanamıyor.

Peki Bu Durum Neden Oluyor?

Öncelikle şunu bilmemiz gerekir ki bu tarz uygulamaların çok fazla kullanıcısı olduğundan ve sürekli online olarak fotoğraf, video veya durum paylaşımlarının çok sık olması, sunucuları ciddi olarak yoruyor.

Zaman zaman sistemsel olarak çöküntüye uğrayan sunucular ön belleği temizlemek için kendini kapatmak zorunda kalıyor, bu duruma müdahale etmek anlık bir iş olsa da saniyeler içinde, milyonlarca kişi sıkıntı yaşıyor.

Sadece sistemsel olmayıp bazı zamanlarda planlanmış bakımlar sağlanması gerekiyor sunuculara, çok aşırı yüklenme olduğundan sürekli arıza yapan parçaların değişimi, bakımı zaman alabiliyor. Bu durumlarda bize sadece beklemek düşüyor.

Peki Bu Durumda Biz Ne Yapmalıyız?

Genellikle bakım amaçlı yapılsa da bazen bilerek erişim engelleniyor, sosyal mecralarda çok fazla bilinmeyen durumlar döndüğü için özellikle seçim günleri gibi mühim zamanlarda bilerek te servis dışı bırakıldığı olmuştur.

Bu gibi durumlar da bizim yapmamız gereken hiç bir şey yok, sadece beklemek ve elimizden geldikçe sunucuları daha fazla zorlamamak için mümkünse hesaplardan komple çıkış yapıp uzun bir süre giriş sağlamayın.

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)