Sahte Google Chrome Güncellemesi

Hakan İnan 1
Sayfa Görüntülenme: 199
1 0
Okuma zamanı:1 Dakika, 39 Saniye

Sahte Google Chrome Güncellemeleri, Binlerce Kullanıcıyı Tuzağa Düşürdü (Türkiye Dahil)

Sahte Google Chrome Güncellemesi
Görseli Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın

Rus antivirüs şirketi Doctor Web, binlerce kullanıcının sahte Google Chrome güncellemeleri nedeniyle kötü amaçlı yazılım kurbanı olduğunu açıkladı. Şirket, saldırılardan Türkiye‘deki kullanıcıların da etkilendiğini belirtti.

Doctor Web adlı bir antivirüs şirketinden araştırmacılar, dünya çapında binlerce kullanıcının Chrome ​​güncellemesi olarak sunulan tehlikeli bir yazılımla tuzağa düşürüldüğünü açıkladı. Şirket, kullanıcıları sahte Chrome güncellemelerine karşı uyardı.

Doctor Web, yayınladığı blog yazısında sahte Chrome güncellemelerinin hackerlar tarafından ele geçirilen WordPress tabanlı siteler aracılığıyla yayıldığını belirtti. Antivirüs şirketi bu siteler arasında haber bloglarından, resmi kurumsal sitelere kadar birçok güvenilir sitenin bulunduğunu dile getirdi.

Sahte Google Chrome Güncellemesi
Görseli Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın

Bunu Ne Amaçla Kullanıyorlar?

Bilgisayar korsanları, yönetici erişimi sağladıkları sitelere kötü amaçlı JavaScript yönlendirme komutu yerleştirerek, ziyaretçileri doğrudan resmi gibi görünen bir Chrome güncelleme sayfasına yönlendiriyor. Dosya yürütüldüğünde, kötü amaçlı yazılım Windows korumasından gizleniyor ve bilgisayarlara zararlı bir TeamViewer benzeri uzaktan kontrol uygulaması yüklüyor.

Hackerlar daha sonra kurbanların bilgisayarlarına keylogger veya veri hırsızlığı yapan yazılımlar yükleyebiliyorlar. Doctor WebTürkiye, ABD, Kanada, İsrail, Avustralya ve İngiltere‘den binlerce kullanıcının sahte Chrome güncellemelerinden etkilendiğini açıkladı.

Şirket, kullanıcılara Chrome‘un otomatik güncelleme özelliğini kullanmalarını veya güncellemeleri tarayıcının sağ üst köşesindeki açılır menüden Yardım>Google Chrome Hakkında kısmından yapmalarını öneriyor.

Benim Yorumum

Gelelim benim yorumuma, zaten özellikle son zamanlarda bu Google Chrome’a karşı tavır aldım bende. Neden diyeceksiniz, daha öncede bunula ilgili bir makale yazdım. Dilerseniz Arama bölümünden aratıp bulabilirsiniz. Chrome Tarayıcı’da açılan videolarda renk problemi de yaşanıyor. Özellikle kırmızı gibi baskın renklerde soluklaşma görülüyor. Zaten bu durum canımı sıkmıştı, bir de böyle bir güvenlik sorunu yaşarsak daha ne kaldı geriye. Sanırım artık Mozilla Firefox kullanmanın vakti geldi.

Kaldı ki son zamanlarda Mozilla Firefox’ta kullanıyorum aynı anda iki tarayıcıdan kontroller ediyorum sürekli. Hangi tarayıcı daha hızlı web sitemi yüklüyor ve daha kullanışlı hale getiriyor diye. Firefox’ta hoşuma giden durumlar hızla artmaya başladı diyebilirim.

Yayın Yazarı Hakkında

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.
administrator
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Sahte Google Chrome Güncellemesi” hakkındaki yorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

3 Mayıs Türkçülük Günü 1944 - 1945

Tarihi 3 Mayıs 1944’e dayanan ve İlki 3 Mayıs 1945 Kutlanan Bir Kutlama Olayıdır. Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız – Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayişi”ni anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm […]