24 Haziran Takvimi

24 Haziran’ı gösteren bir takvim yaprağında “Geldikleri gibi giderler” yazdığı iddiası

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen görselde, 24 Haziran 2018 tarihli bir takvim yaprağında Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” sözünün yazdığı iddia edildi.

Kemalist Soner isimli kullanıcı tarafından 22 Nisan 2018’de Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık bin 300 kişi tarafından beğenildi. Görsel aynı zamanda CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen tarafından da paylaşıldı.

Görseli Büyütmek İçin Resme Tıklayın

Takvim yaprağı görüntüsü montajlanmış

Ancak fotoğraftaki takvimin 24 Haziran 2018 sayılı yaprağında Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” sözünün yazdığı iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. Evet arkadaşlar bende bu tarz işlerden çok iyi anlayan biri olarak fotoğrafı incelediğimde montaj yapıldığı bariz belli oluyor.
İşin aslı düşünce çok güzel hatta ilk gördüğümde benimde çok hoşuma gitmişti ve keşke doğru olsaydı ama maalesef bir montajdan ibaret. Gerçi zaten doğru olan yolunu buldu o yüzden çokta bu tarz şeylere takılmaya gerek yok.

Görseli Büyütmek İçin Resme Tıklayın

Söz konusu görselin orijinaline bakıldığında takvimde “Geldikleri gibi giderler” sözünün yazmadığını görmek mümkün. Saatli Maarif Takvimi’ne ait görselin 24 Haziran 2018 tarihindeki yaprağında ise Sokrates’e ait olduğu belirtilen şu söz bulunuyor:

“İnsanın şerefiyle yaşayabilmesi için en kısa ve en emin yol, olduğu gibi görünmektir.”

Saatli Maarif Takvimi’nin bulunduğu görselin 19 Nisan 2018’de çeşitli Facebook sayfaları tarafından paylaşıldığını görmek mümkün.

Görseli Büyütmek İçin Resme Tıklayın

Saatli Maarif Takvimi’nden biçimsel olarak bir takım farklılıklar barındırsa da içeriği aynı olan Büyük Saatli Maarif Takvimi’nin 24 Haziran 2018 gününü gösteren yaprağında Sokrates’in ait olduğu belirtilen sözün kullanıldığı görülebiliyor.

Takvimin arka sayfasında bahsi geçen sözle ilgili herhangi bir şeye rastlanmıyor.

Görseli Büyütmek İçin Resme Tıklayın

Hakan İNAN

Web Master

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir