Bilgisayar Ekran Yakalama

Kullandığınız Bilgisayarın Anlık Ekran Görüntüsünün Nasıl Yakalanacağını Bilmiyorsanız Şimdi Öğreneceksiniz.

Öncelikle Ekran Yakalama Nedir?

Bilgisayarınızda çalışırken ve ya oyun oynarken o an için Ekranın Görüntüsünü Fotoğraf olarak almak istediniz, hemde hiç bir ek program kullanmadan. Telefonlarda Screen Shot denen Ekranı Yakalama olayı aynı şekilde kullandığımız bilgisayarlarda da mevcut. Ama tabiki bilgisayarlarda Akıllı Telefonlarımızda olduğu gibi elimizi kaydırarak değil tuşlarla yapacağız.

Peki Nasıl Yapacaksınız?

Yapacağınız işlem çok basit Klavye‘de bulunan “Print Screen” tuşuyla yapacaksınız. Eğer kullandığınız bilgisayar masaüstü ise bu işlem tek tuşla yapılmakta.

Görseli Büyütmek İçin Resme Tıklayın

Peki kullandığınız bilgisayar Laptop (Notebook) ise bu işlem biraz daha farklı oluyor, malum Laptoplarda alandan kazanmak için bazı tuşları iç içe yapıyorlar bunun içinde Klavyede bulunan tuşlar arasında “FN” isimli bir tuş vardır ki bu tuş bir çok işlem için Klavyedeki tuşların ikinci bir işlem için kullanılmasını sağlar.

İşte bizim işimize yarayacak olan kısımda Ekran Yakalamak istediğimizde bu “FN” tuşunu kullanacağız. “FN” tuşuna basarak Klavyenizde bulunan “Print Screen” tuşuna da aynı anda basmanız gerekiyor.

Burada dikkat etmeniz gereken hususta şudur ki, her Laptop‘ta “Print Screen” tuşu bu şekilde yazmaz. “PRT SC” , “PS” gibi kısaltmalar ile yazılmış olabilir.

Görseli Büyütmek İçin Resme Tıklayın

Evet bu işlemlerle Ekran Görüntüsünü aldınız, şimdi ne yapacaksınız?
Şimdi yapmanız gereken işlem hemen bir Power Point sunusu açmak zaten Windows kullanıyorsanız hangi sürümü olursa olsun illa ki Microsoft Office programların yüklüdür, Microsoft Office‘in içinde yer alan Power Point‘i açarak, ister Mouse ile Sağ Tık yapın “Yapıştır” deyin, isterseniz “Ctrl + V” tuşları ile Yakaladığınız Görüntüyü buraya taşıyın.

Görüntü Power Point‘e aktarıldığında şimdi Fotoğrafın üzerine “Sağ Tık” yapın “Resim Olarak Kaydet” seçeneğini seçin ve dosyanızı hangi formatta kayıt etmek istiyorsanız onu seçin, benim tercihim genel olarak “PNG” çünkü daha sonra üzerinde PhotoShop ile çalışma yapmak için en ideal format PNG‘dir.

Yapılmasın gereken işlemler bu kadar kolay gelsin.

Hakan İNAN

Web Master

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir