USB Hızlı Çıkar

Hakan İnan
8 Görüntülenme
Okuma zamanı:1 Dakika, 6 Saniye

Windows 10 USB’yi Hızlı Çıkarmanızı Sağlayacak Yeni Güncelleme ile Geliyor.

Windows 10’un en son büyük güncellemesini yükleyenler, USB diskleri “güvenli” olarak çıkarmak zorunda değiller!
Microsoft, USB sürücüleri çıkartırken artık “güvenli olarak kaldır” seçeneğini kullanmanızı beklemeyecek. Ekim 2018 güncellemesinden önce USB sürücüleri, “daha iyi performans” seçeneğini kullanıyordu ancak güncellemeyle birlikte varsayılan olarak “hızlı kaldır” seçeneği kullanılmaya başlandı.

İsminden de anlaşıldığı üzere “hızlı kaldır” seçeneği, USB cihazının kablosunu istediğiniz zaman çekmenize izin veriyor. Bu seçeneği kullandığınızda işletim sistemi, yazma işlemlerini ön belleği kullanarak hızlandırmıyor. Yani USB diskin performansı sizin için çok önemliyse, “Daha iyi performans” seçeneğini kullanabilirsiniz, ancak bu durumda diski çıkarmadan önce “güvenli olarak çıkar” seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

Başta da söylediğim gibi “daha iyi performans” seçeneği, şimdiye kadar Windows’un varsayılan ayarıydı. Yani diske yazma ön belleğinden faydalanıyorduk ancak USB diski çıkarmadan önce Görev Çubuğundaki “güvenli olarak çıkar” seçeneğini kullanmanız gerekiyordu. Aksi halde veri kaybı yaşama ihtimali ortaya çıkıyordu. Elbette bu seçenek etkin olduğunda da USB diski istediğiniz zaman çıkarabiliyordunuz, ancak son yazdığınız veriler henüz diske yazılmadıysa, USB diskteki yazılmamış dosyalarınızın bozulması gibi bir durumla karşılaşabiliyordunuz.

Peki Nasıl Yapacaksınız?

Yeni seçeneği kullanmak istemiyorsanız, Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Disk Yönetimini açın. Burada USB diske sağ tıklayın, Özellikler > İlkeler‘i seçin. Burada sadece bu USB cihazıyla ilgili seçeneği değiştirmeniz mümkün olacak. Windows 10 Ekim 2018‘e henüz güncellemeyenlerin varsayılan ayarının değişmediğini söyleyelim.

0 0

Yayın Yazarı Hakkında

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.
administrator
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Haz
Haz
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Kızgın
Kızgın
0 %
Şaşkın
Şaşkın
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Instagram Shadow Ban

Başımızın Yeni Belası Olan Instagram’ın Shadow Ban’ı Facebook, Instagram’ı aldığı günden beri oldukça iyileştirdi ve geliştirdi tabi ki ama beraberinde sorunlarda arttı. Bu sorunların başında Shadow Ban geliyor. Shadow Ban ingilizce bir terimdir ve anlamı Gölge Engelleme‘dir. Instagram’da paylaştığınız gönderilere eklediğiniz hashtag‘ler için alınan gereksiz hashtag fazlalıklarını engellemek amacıyla yapılmıştır. […]

Şimdi Abone Olun!