Bilinmeyen Aygıt Driver

Hakan İnan
8 Görüntülenme
Okuma zamanı:1 Dakika, 30 Saniye

Yüklü Olmayan Aygıtı Bulma ve Yükleme

Yeni bir Windows işletim sistemi yükledikten sonra, bilgisayarınıza bağlı olan bazı donanımları Windows tanımayabilir. Her ne kadar yeni Windows sürümlerinde tanınmayan cihazlar git gide azalsa da, istisnalar kaideyi bozmuyor.

Normalde sistem kurulduktan sonra bilinmeyen aygıtların olduğunu öğrenen kullanıcılar, paniğe kapılırlar. Halbuki, bilinmeyen aygıtın ne olduğuna dair tüm ipuçlarını Windows aslında kullanıcıya vermektedir.

Klavyenizde Windows logosu bulunan tuşa basın veya Başlat menüsüne tıklayın. Arama kutusuna Aygıt yöneticisi yazın ve sonrasında bilinmeyen aygıtlarınıza göz atın. Eğer sarı üçgen içerisinde siyah ünlem işareti ile gösterilen kısımlarda aygıtın adı yazıyorsa, daha da şanslısınız, ikinci adıma geçmeden aygıtın ismini internet arama motorunuza yazıp sürücüyü arayabilirsiniz. Eğer aygıtın ismi yerine “Bilinmeyen aygıt” yazıyorsa, ikinci adıma geçmeniz gerekir.

İkinci adım nedir?

Bilinmeyen aygıt yazan yerin üzerine çift tıklayın. Karşınıza bir pencere çıkacak. Çıkan pencerenin üst taraftaki sekmelerinden Ayrıntılar’a tıklayın.

Ayrıntılar sekmesine tıkladıktan sonra Özellik yazan yerin altında bulunan açılır kutuya tıklayın ve ardından Donanım Kimlikleri seçeneğini seçin. Bilinmeyen aygıta dair donanım kimliği, aşağıda bulunan Değer adı altında büyük beyaz kutu içerisinde çıkacaktır. Çıkan değerlerden en üsttekine sağ tıklayın ve Kopyala ‘ya tıklayın.

Bilgisayarınızın hafızasına kopyaladığınız bu değeri, favori internet arama motorunuza yazabilirsiniz. Yapıştırdığınız değerin ardından driver, download, indir, sürücü, yazılım ve benzeri anahtar kelimeler ekleyerek aramayı daraltabilir ve istediğinizi bulmayı kolaylaştırabilirsiniz. Aygıtın sürücüsü meydana çıkmasa da, aygıtın ismi çıkacaktır. İsmini öğrendikten sonra da detaylı bir arama yaparak sürücüsünü bulabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki donanım için Googleda arama yaptığımızda bu sonuç ortaya çıkıyor:

Çıkan sonuçlardan genelde en üstte çıkan Driver Identifier sitesinden bilgisayarınıza uygun olan İşletim Sistemi ve Bit (x86 / x64) değeri olan Sürücüyü (Driver) indirin ve kurun ardından bilgisayarınızı Yeniden Başlat‘ın ve sorun ortadan kalkmış olacaktır.

0 0

Yayın Yazarı Hakkında

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.
administrator
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Haz
Haz
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Kızgın
Kızgın
0 %
Şaşkın
Şaşkın
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Web Tasarım Hizmet Sözleşmesi

Burada yazılan sözleşme Web Tasarım için kullanılan bir örnektir. Yazı içerisindeki (İŞİ YAPILAN TARAF FİRMA YA DA KİŞİ ADI) ve (İŞİ YAPAN TARAF FİRMA YA DA KİŞİ ADI) yazan parantez içindeki yazılar ilgili kişilerle değiştirilmelidir. Ayrıca yine parantez içinde yazılan (ÜCRET MİKTARI RAKAM İLE) , (ÜCRET TUTARI YAZI İLE) ve […]

Şimdi Abone Olun!