Teknoloji

Huawei İşletim Sistemi Geliyor

Çin Telefon Devi Huawei Kendi Adını Taşıyan İşletim Sistemi Yapıyor.

Son zamanlarda gelen söylentiler, Huawei‘nin kendi mobil işletim sistemini geliştirdiğini işaret ediyordu. Bugün Huawei Ürün Başkan Yardımcısı Bruce Lee, Weibo üzerinden bazı açıklamalar yaptı. Yaptığı açıklamada söz konusu iddiaların doğru olduğunu belirten LeeAndroid‘e alternatif işletim sisteminin ‘geliştirilme aşamasında‘ olduğunu belirtti.

Huawei İşletim Sistemi Yapma Kararı Aldı

Daha önce gelen sızıntılar, yeni işletim sisteminin ‘Kirin İşletim SistemiKirinOS‘ olarak adlandırılacağını iddia etmişti. Söz konusu işletim sistemi, yine iddialara göre yalnızca Huawei marka cihazlarda kullanılacak. Şimdilik biraz erken olsa da, Huawei’nin yeni işletim sistemi yaz aylarında karşımıza çıkabilir.

Lee yaptığı açıklamada, bu geliştirmenin şu an için yalnızca bir ‘b planı‘ olduğunu söyledi. Olası bir ambargoya karşı geliştirilen işletim sistemi, herhangi bir sorun yaşanmadığı sürece muhtemelen kenarda bekleyecek. Lee, şu an için Google ekosistemi ile çalışmayı tercih ettiklerini de ekledi.

Huawei yazılım dışında donanımsal bazı bileşenlerini de kendisi üreten bir marka. Huawei şirketine bağlı olan HiSilicon, şirketin akıllı telefon ve tabletlerine yönelik işlemciler geliştiriyor. Son zamanlarda Kirin işlemcilerin, Snapdragon işlemcilerle bir yarış içinde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Huawei’nin son zamanlarda attığı adımlara bakarsak, şirketin tıpkı Google ve Apple gibi kendi ekosistemini oluşturmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Ancak Android’in geniş desteğinin yanında, Huawei’nin kendi işletim sisteminin ne kadar başarılı olacağını tahmin etmek epey zor.

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)