Teknoloji

Green Box

Yeşil Ekran da Denilen (Green Box) Nedir Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda adını çok anılan Green Box (Yeşil Ekran) teknolojisi konusunda bir kaç önemli detay verelim.
Hiç bilmeyenler için konuyu biraz detaylı ve en baştan anlatacağım.

İlk olarak bilgisayarımızda bir video editör programı olması gerekiyor, herkesin alıştığı bir program vardır belki ama benim tavsiyem bu konuda özellikle Ücretsiz olması açısından Cam Tasia programı. Ayrıca bende bu program üzerinden anlatacağım için dilerseniz kendi sitesinden programı edinin, buyrun buradan indirebilirsiniz.

Programı indirip kurduktan sonra, şimdi gelelim Green Box’ı uygulamaya, hemen Youtube’dan ve ya sizin yapmış olduğunuz Green Box videosu edinin. Sizin yapmış olduğunuz derken zaten bilen bilir bilmeyenler için arkaplana komple Yeşil bir örtü ve ya benzeri objeyle kapatarak videonuzu kayıt edin.
Şimdi videomuzu alıp Camtasia programına atıyoruz. Attığımız video alttaki görselde olduğu gibi arkaplanda komple Yeşil görüntü oluşuyor.

Ben örnek video olarak Youtube‘dan indirdiğim bir uçan kuş videosunu attım. Bunun arkaplanına şöyle güzel bir doğa manzarası koyalım. Burada yapmamız gereken alttaki görselde gösterdiğim gibi “More” yazan yere tıklıyoruz, “Visual Effect”e tıklayın.

Şimdi arkaplana koyacağımız videoyuda programa atın ben örnek olarak kendi çektiğim videoyu attım, o video altta olacak ve az önce yaptığınız işlemde “Visual Effect” menüsünde bulunan “Remove a Color” yazan efekti tutup arkaplanı Yeşil olan videonun üzerine bırakın. Zaten o anda arkası Yeşil olan videonuz değişim gösterecek otomatik ayarlı olan silme işlemini uygulayacak. İşte burada siz özel olarak yapmak istediğiniz ayarları yapacaksınız bunun nasıl yapıldığını anlatacağım şimdi.

Şimdi gelelim detaylı ayarları yapmaya, video ön izleme alanının sağında bulunan Kontrol Paneline gelin ve oradaki “Color” bölümünün altında bulunan ayarlardan size uygun olanı ayarlayın.

Evet örnek Fotoğrafta gördüğünüz gibi ben bu şekilde en ince ayarına kadar yaptım, ayrıca görsellerle kalmayıp yaptığım videoyu Youtube Kanalıma yükledim dilerseniz bakabilirsiniz.

Bütün bu işlemlerin ardından yaptığınız videoyu kaydedin. Eğer Camtasia kullanmayı bilmiyorsanız detaylı bilgi ve videoyu nasıl kaydedeceğinizi öğrenmek için Camtasia yazımı okuyabilirsiniz.

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)