Teknoloji

Google Chrome Video Kontrast Sorunu

Google Chrome Web Browserında Video Renklerinde Bulunan Kontrast Sorunu.

Evet arkadaşlar belki bu durum size tuhaf gelecek ama böyle bir sorun var Google Chrome Tarayıcısında. Belki de bunu hiç fark etmediniz bu yazıdan sonra farkına varacaksınız. Şimdi öncelikle bir görsele bakın aradaki farkı göreceksiniz. 3 farklı tarayıcıda aynı videoyu, aynı kalitede açarak, aynı kare içerisine aldım ki daha net görün diye. Dilerseniz sizde bu durumu kendi bilgisayarınızda ve ya cep telefonunuzda vs. deneyebilirsiniz. Zaten bazı bilgisayar ekranlarının mat olmasından dolayı aradaki fark çok belli olmuyor ama son zamanlarda çıkan telefon modellerinde ekran kalitesine dayanarak çok net belli oluyor.

Google Chrome Kontrast Sorunu
Google Chrome Kontrast Sorunu

Eğer dikkatli baktıysanız aradaki farkı görmüşsünüzdür, yok göremedim diyorsanız, özellikle akıllı telefonunuzdan farklı tarayıcılarda aynı videoyu, aynı kalitede (En Düşük 1080 piksel) açın ve iki tarayıcı arasında geçiş yapın ve ya eğer telefonunuz destekliyorsa ikili pencerede aynı anda iki tarayıcıdan açıp bakın. Ben kendi telefonumda (Samsung S9+) yapıp ekran görüntüsü aldım altta görseli yükledim buyrun bakın, aradaki farkı daha iyi görün.

Üstteki Tarayıcı: Google Chrome | Alttaki Tarayıcı: Opera Mini
Görseli Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın.
Üstteki Tarayıcı: Google Chrome | Alttaki Tarayıcı: Opera Mini

Opera Mini Web Tarayıcı (Browser)

Hemen Bir Opera Mini Web Tarayıcısı Edinmek İçin Tıklayın

Evet buraya koyduğum görsellere baktıysanız şimdi siz değerlendirin bu durumu. Koskoca yılların en iyi, en hızlı diye bahsettiğimiz bu şekilde hayatımıza girip gönlümüzü alan Google Chrome’a ne oldu. Neden bu kadar saçma bir durum söz konusu. Binlerce lira verip aldığımız telefonlarda, bilgisayarlarda vs. gördüğümüz görüntünün daha da net olması gerecek yerde, neden bu kadar soluk bir görüntü elde ediyoruz?

Çok uğraştım, çok aradım, çok araştırdım ama maalesef her hangi bir çözüm yolu bulamadım. Bu yüzden şimdilik özellikle video izleme durumu başka web tarayıcılardan yapmak zorunda kalacağım. Şimdilik sizede tavsiyem bu yöndedir. Ama pes etmiş değilim bu sorunu mutlaka çözüm, tekrar bu konuya döneceğim. Şimdilik hoşça kalın.. Güle Güle Kullanın.

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)