Teknoloji

e-DEVLET

Devletin Kısayolu’nda Bir Yenilik

Devletin Kısayolunda yapılan yeniliğe ilgi büyük ilk günlerde siteye giriş yapılıyordu fakat Soy Ağacı yeniliğine giriş yoktu.

Peki Nedir Bu Soy Ağacı ve Ne İşi Yarar?

E Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti son zamanların en çok konuşulan konusu oldu. Pek çok vatandaş, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce e-Devlet üzerinden verilen ‘Alt-üstsoy raporu‘ sonucunu sosyal medyadan paylaştı. Ailesinin geçmişini ve soydaşlarını görmek isteyen vatandaşlar, E Devlet soy ağacı sorgulama ekranı üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Nasıl Yapılır?

e-Devlet resmi adresi olan https://www.turkiye.gov.tr yi açarak, TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapınız. Daha sonra karşınıza çıkacak  “Hizmetler” adlı bölüme gelerek Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kategorisini seçiniz. Bu bölümde alt kategorilerinde göreceğiniz “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğini seçin ve soy ağacınızı çıkartın.

1. İlk olarak E Devlet resmi internet sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr adresini açarak, sisteme 11 haneden oluşan TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız. E Devlet üyeliğiniz yoksa bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.

2. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama motoruna “Soy ağacı” kelimesini yazarak aratın.

3. “Soy ağacı” kelimesini arattıktan sonra karşınıza gelen sayfadan, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü/Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” yazısına tıklayarak açılan sayfaya gidin.

4. Açılan sayfada size ait olan alt-üst soy bilgisini görebilirsiniz, eğer soy ağacı bilgilerinizi kaydetmek istiyorsanız açılan belgenin sağ üst köşesinden soy ağacınızı “yazdır” a basarak kağıda baskı yapabilirsiniz.

E Devlet sisteminde yaşanan yoğunluk sebebiyle küçük aksaklıklar yaşanabilir. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün bu hizmetine halen daha çok yoğun bir talep olduğu için  sistemde yavaşlık yaşanmaya devam edebiliyor. Bu durumda E Devlet sistemi siz bu uyarıyı verebilir;
“Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir… Bekleme süreniz hizmet veren kurumun işlem kapasitesine göre değişebilir. İşleminiz tamamlandığında, otomatik olarak bir sonraki aşamaya geçeceksiniz.”

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakıp Sayfayı Yenileyin (F5)