Dünya Kadınlar Günü

Hakan İnan 1
46 Görüntülenme
Okuma zamanı:1 Dakika, 9 Saniye

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart‘ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Bu, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır. Amerika Sosyalist Partisi, 28 Şubat 1909‘da New York‘ta bir “Kadınlar Günü” düzenledikten sonra, 1910 Uluslararası Sosyalist Kadın Konferansı her yıl bir “Kadınlar Günü” düzenlenmesini önerdi. 1917‘de Sovyet Rusya‘da kadınlar oy hakkı kazandıktan sonra, 8 Mart orada ulusal bayram oldu. Daha sonra gün, 1975‘te Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilene kadar ağırlıklı olarak sosyalist hareketler ve ülkeler tarafından kutlandı. Günümüzde “Dünya Kadınlar Günü” bazı ülkelerde resmi tatildir, bazı ülkelerde büyük ölçüde görmezden gelinir. Bazı ülkelerde protesto günüdür, diğerlerinde ise kadınlığı kutlayan bir gündür.

Bunun yanı sıra instagram üzerinden hashtag etiketi ile bir duyuru paylaşmak istedik “#ÖlümsüzKadınlarYılı” olması dileğiyle, hem 8 Mart Kadınlar Gününü Kutluyoruz hemde bu zamana kadar olan, özellikle son bir kaç yıl içinde sayısı çok hızlı artan kadın ölümlerinin önüne geçilmesini umuyoruz. Sizde instagram hesabınızdan 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutlamak için bizim yaptığımız hashtag etiketi altında paylaşım yapın ve dikkat çekelim.

Dünya Kadınlar Günü ile ilgili hazırladığım video Youtube kanalında dileyen izleyebilir yada sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Youtube’dan izlemek için Buraya Tıklayın.

Her yaştan tüm Kadınların Bu Günü Kutlu Olsun.

0 0

Yayın Yazarı Hakkında

Hakan İnan

2007'den günümüze Web Yazılım ve Grafik Tasarımcıyım.
administrator
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Haz
Haz
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Kızgın
Kızgın
0 %
Şaşkın
Şaşkın
0 %

One thought on “Dünya Kadınlar Günü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı

Ramazan Bayramı 2020

Bu yıl (2020) Ramazan Bayramı Ne Zaman ve Ne Kadar Tatil Olacak? Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından oruçların hangi tarihte başlayacağı ve Ramazan Bayramı tarihi belli oldu.Hepimiz için önemli aylardan biri olan Ramazan ayında ilk oruç 24 Nisan 2020 Cuma günü tutulacak, 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü son oruç tutulacaktır. Ramazan […]

Şimdi Abone Olun!